1 komentarz

Osada Jomsborg

Gród Wikingów i Słowian Jomsborg, fot. kamienskie.info

Dziś z ciekawostek będzie o Jomsborg o legendarnej osadzie wikingów u ujścia Odry 🙂

Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XII—XIII wieku i są zawarte w sagach skandynawskich. Jedną z pełniejszych informacji o Jomsborgu jest pochodzącą z początku XIII wieku anonimowa saga Jómsvikingasaga .

Prawdopodobnie o Jomsborgu pisał także Adam z Bremy kiedy opisywał osadę Jumne. Według sag Jomsborg miał zostać założony przez króla duńskiego Haralda Sinozębego, z namiestnictwa którego Jómswikingami dowodził Szwed Styrbjörn.

Wejście do grodu

Według Jómsvikingasagi pierwszym jarlem Jomsborgu był Palnatoki, a po nim Sigwald. Osadę zamieszkiwała wspólnota wojowników,a wielka przystań osady mogła pomieścić 300 okrętów. Wikingowie z Jombsborga mieli brać udział w wielu wielkich wyprawach łupieżczych. Zostali rozbici przez Magnusa Dobrego w XI wieku.Z Jomsborgiem łączy się także postać norweskiego króla Olafa Tryggvasona, który miał tam spędzić trzy lata.

Obecnie na wyspie Wolińska Kępa znajduje się rekonstrukcją grodu Jomsborg, który pełni funckje skansenu archeologicznego. Został zbudowany przez Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Wineta”, które celem jest tworzenie i ochrona atrakcji turystycznych promujących walory historyczne okolic Wolina. Stowarzyszenie jest jednym z głównych organizatorów Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.

Zwiedzając skansen można zobaczyć rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu wczesnego średniowiecza z IX-XI wiek i poznać jak mogło wyglądać życie codzienne dawnych ludzi, jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat o różnej konstrukcji można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat czyli po prostu na chwilę przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów.


źródła: Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Wineta”

Bibliografia:

Aron J. Guriewicz: Wyprawy wikingów. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969, s. 74.

Jerzy Strzelczyk: Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian. Poznań: Rebis, 2007

Reklamy

One comment on “Osada Jomsborg

  1. Miano „wikingów” powinno się zapisywać z małej litery, albowiem jest to zajęcie – zawód, tak jak np. kowale, stolarze, piraci.
    Zapis z dużej litery sugeruje, że jest to jakiś lud – naród, tym bardziej zestawianie tego miana z prawdziwym ludem Słowian.
    Jest to sztuczka propagandowa germańskich mediów, na którą nabieraja się nieświadomi Polacy, przenosząc ją do ogólnej podświadomości.
    Autorzy imprezy „Festiwal Słowian i wikingów”, mam nadzieję, również nieświadomie przenoszą tę wrogą propagandę.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: