Dodaj komentarz

Osadnictwo wojskowe na Ziemiach Odzyskanych

5 lipca 1945 roku – Naczelny Dowódca Wojska Polskiego marszałek Michał Rola-Żymierski wydał rozkaz nr 0141 w sprawie akcji osiedleńczej żołnierzy. Nakazywał on wszystkim dowódcom jednostek ożywić i szeroko rozwinąć akcję osiedlania się rodzin wojskowych

Zgodnie z założeniami władz naczelnych do końca lipca każda jednostka, do pułku włącznie, miała zabezpieczyć własnymi środkami zamieszkanie kilkudziesięciu rodzin i objęcie pozostawionych gospodarstw rolnych. Rozkaz ujmował ogólne zasady nadania kierunku akcji osadnictwa wśród rodzin wojskowych.

Jeszcze w czerwcu 1945 roku Główny Inspektorat Osadnictwa wyznaczył dla osadnictwa wojskowego 12 przygranicznych powiatów: Kamień Pomorski – Wolin, Gryfino, Chojna, Sulęcin, Rzepin, Krosno Odrzańskie, Gubin, Żary, Żagań, Zgorzelec, Lubań i Lwówek Śląski.

W 1948 roku zdemobilizowani żołnierze i ich rodziny stanowili w tych powiatach ponad 30 procent ogółu osiedlonej ludności polskiej. Tak wysoki odsetek osadników wojskowych w wydzielonych powiatach pozostawał nie bez znaczenia dla miejscowych stosunków społecznych. Jeszcze przez szereg lat wiele miejscowości pogranicza polsko-niemieckiego zachowało na wpół wojskowy charakter np. Górzyn, pow. Krosno Odrz., Miodnica, pow. Żary, Glisno, pow. Sulęcin, Chlebowo, pow. Gubin.

Osadnicy wojskowi osiedlali się nie tylko w dwunastu przygranicznych powiatach, lecz także w pozostałych powiatach poniemieckich ziem. Do końca 1948 roku na całych tzw. Ziemiach Odzyskanych osiedliło się około 170 tys. rodzin zdemobilizowanych żołnierzy, składających się z ponad 530 tys. osób. Stanowiło to około 12 procent wszystkich polskich osadników osiedlonych na tym obszarze.

Na Ziemi Lubuskiej do grudnia 1948 roku osiedliło się ponad 40 tys. osadników wojskowych, co stanowiło około 10 procent ogółu mieszkańców. W powiecie gubińskim mieszkało w tym czasie około 2 tys. rodzin zdemobilizowanych żołnierzy, czyli około 6 tys. osób.


Literatura:

S. Banasiak, Przesiedlenie Niemców z Polski w latach 1945-1950, Łódź 1968

H. Dominiczak, Proces zasiedlania województwa zielonogórskiego w latach 1945-1950, Zielona Góra 1975

P. Dziurzyński, Osadnictwo rolne na Ziemiach Odzyskanych, Warszawa 1983

S. Łach, Osadnictwo wiejskie na ziemiach zachodnich i północnych Polski w latach 1945-1950, Słupsk 1983

Arkadiusz Ogrodowczyk: Nad Odrą i Bałtykiem: Osadnictwo Wojskowe Na Zachodnich i Północnych Ziemiach Polski Po Drugiej Wojnie Światowej, 1979

C. Osękowski, Społeczeństwo Polski zachodniej i północnej w latach 1945-1956. Procesy integracji i dezintegracji, Zielona Góra 1994

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: