Znaleziono w Rennes ciało szlachianki z XVII

Szlachianka Rennes

Ciało szlachcianki z XVII wieku, fot. R. Colleter, Inrap

Archeolodzy z Rennes we Francji odnaleźli doskonale szlachcianki, która żyła w XVII wieku.  Miała ze sobą relikwiarz w kształcie serca, na którym można odczytać imię jej męża.

Trumnę z ciałem odnaleziono przypadkiem podczas badań w dawnym klasztorze w stolicy Bretanii.  Miała na imię Louise de Quengo i zmarła w 1656 roku. Mimo upływu lat wciąż była ubrana w swój czepek, buty.

Sekcja zwłok oraz badania obrazowe ujawniły m.in. duże kamienie nerkowe. Okazało się również, że serce kobiety usunięto z dużą precyzją. Dysponujemy tkankami miękkimi – narządami – z którymi można pracować. W archeologii to niespotykane zjawisko – podkreśla kryminolog Fabrice Dedouit.

Jak podkreśla Rozenn Colleter z Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych, pod peleryną można było rozróżnić ręce trzymające religijny szkaplerz owinięty wokół prawego ramienia. W pobliżu znaleziono także urnę w kształcie serca z sercem Toussainta de Perreina, który był mężem kobiety, zmarłej w wieku sześćdziesięciu kilku lat.

13965x55dde348bb

Urna w kształcie serca z sercem Toussainta de Perreina – męża Louise de Quengo, fot. Patrice Gerard

Prawdopodobnie wdowa zdecydowała, że dożyje swoich dni w klasztorze, dlatego jej strój był prosty i składał się z peleryny, szorstkiego habitu, lnianej koszuli, podzelowanych korkiem butów oraz wełnianych barchanów. Na jej twarzy umieszczono całun, a obok kilka nakryć głowy. Odnowione ubrania mają trafić na wystawę.

Na podstawie komunikatu prasowego Metropole Rennes

Reklamy

One thought on “Znaleziono w Rennes ciało szlachianki z XVII

  1. Pingback: Ślady współczesnych chorób serca w sercach sprzed 400 lat |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s