1 komentarz

Znaleziono w Chełmie syna księcia Daniela Halickiego

Pod posadzką znaleziono sarkofag, fot. źródło: Dziennik Wschodni

Archeolodzy otworzyli tajemniczy sarkofag pod posadzką w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie. Prawdopodobnie został w nim pochowany jeden z synów księcia ruskiego Daniela Halickiego.

Bazylika jest w miejscu, gdzie znajdowała się do XVIII w. cerkiew katedralna ufundowana przez księcia Daniela Halickiego w 1260 r. W podziemiach tej budowli w wymurowany z cegły sarkofag w kształcie łodzi byli pochowani między innymi fundator oraz dwaj jego synowie Odkrycie zdaję się to potwierdzać.

Szwarno Danyłowycz (1230 – 1269/1270), książę halicki, chełmski, wielki książę litewski.

Według polsko-ukraińskiego zespołu badawczego są to zwłoki Romana Danyłowicza lub Szwarno Danyłowicza. Obydwaj byli synami księcia Daniela Halickiegoa.

Pierwszy z nich żył dość krótko, gdyż nie dożył nawet trzydziestki i rządził jedynie przez kilka lat w Łucku i Nowogródku. Drugi natomiast odegrał znacznie większą rolę. Władał nie tylko Rusią Halicko-Wołyńską, ale był także pod koniec życia wielkim księciem litewskim, a Chełm był jego stolicą.

Przy szczątkach badacze znaleźli m.in. pozłacany dzwoneczek, który wciąż dzwoni. Jest spora szansa, że badania antropologiczne pozwolą ustalić tożsamość zmarłego.

Póki co wiadomo, że zmarły był dwukrotnie ugodzony szablą, a czaszkę miał uszkodzoną – prawdopodobnie tatarską strzałą.

Wspólne badania prowadzą Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Politechnika Lwowska. – Na podstawie tego, co odkryliśmy, już wiemy, że była to murowana, trójnawowa świątynia, wzniesiona zgodnie z architektonicznym porządkiem zachodnioeuropejskim w stylu romańskim – powiedział „Dziennikowi Wschodniemu” Jurij Łukomski, kierownik ukraińskiej grupy badawczej.

Daniel I Romanowicz Halicki (1201–1264) – król Rusi w latach 1253-1264.

Badacze liczą, że w przyszłości znajdą w podziemiach także sarkofag samego księćia Daniela. Czasy jego panowanie przypadły na trudny okresy, które były spowodowane najazdem Tatarów.

Podczas jednego z najazdów w 1240 r. ziemie pod jego panowanie zostały całkowicie zniszczone, a w kolejnych latach stepowi jeźdźcy regularnie nawiedzali księstwo Daniela.

Pomimo tych niekorzystnych wypadków, potrafił zjednoczyć Ruś Halicko-Wołyńską i w 1253 r. przyjąć tytuł króla Rusi. Rządy sprawował z Chełma. Około 1250 roku założył obronny gród Lwów, nazwany od imienia jego syna Lwa.


źródło: Dziennik Wschodni

Reklamy

One comment on “Znaleziono w Chełmie syna księcia Daniela Halickiego

  1. Na pewno…. 😏 na Rusi budowali kościoły w tamtych czasach. Kopcie dalej. 😱

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: