Dodaj komentarz

Fasil Ghebbi – afrykański Camelot

źródło: Get in Travel.

Fasil Ghebbi to kompleks zamków znajdującym w mieście Gonder w Etiopii, który pełnił w XVII i XVIII wieku funkcję rezydencji cesarzy Etiopii. Czasem bywają określane jako „afrykański Camelot”. Zapraszam do poznania jego historii.

Twierdza została założona przez przedstawiciela Dynastii Salomońskiej, cesarza Etiopii Fasilidesa w 1636 roku. Fasilides był znaczną postacią w historii swojego kraju ponieważ został pierwszym cesarzem, który założył stałą stolicę państwa etiopskiego. Do tego czasu władcy etiopscy na przestrzeni wielu stuleci praktykowali przejazd z miejsca na miejsce, koczując w namiotach wraz ze swoimi poddanymi.

Miasto-twierdza Gonder oraz znajdujący się w nim Fasil Ghebbi stanowiło stolicę Etiopii do blisko 1855 roku. W tym to okresie kompleks zamkowy rozrósł się do ogromnych rozmiarów, wszak według tradycji monarcha etiopski nie powinien był mieszkać w pałacu swego poprzednika lecz wybudować swój własny.

Fasil Ghebbi – autorka zdjęcia. Justyna Śnieżek, źródło: http://www.wafryce.pl

Istnieje kilka legend dotyczących powstania Fasil Ghebbi. Według jednej z nich to właśnie archanioł przepowiedział, że stolica Etiopii osiągnie niebywały rozkwit w mieście o nazwie na literę «G». Poprzednicy Fasilidesa próbowali założyć stolicę w miastach Guzara oraz Gorgora, ale tylko w Gonder proroctwo doczekało się ostatecznego spełnienia.

Z kolei inna legenda głosi, że miejsce na założenie nowej stolicy wskazał cesarzowi Fasilidesowi bawół, który podczas polowania wyprowadził go na malownicze podgórze. I to właśnie w tym miejscu, na wysokości ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza, w otoczeniu dwóch górskich strumieni niedaleko od przepięknego jeziora Tana umiejscowiona była nieduża osada Gonder, której pisane było stać się historycznym i kulturowym centrum kraju.

I tak oto w 1636 roku rozpoczęło się wznoszenie Fasil Ghebbi – zachwycającego podróżników tej epoki swoim rozmachem oraz majestatycznym wyglądem. Na terenie zamku znajdowały się nie tylko pomieszczenia mieszkalne władcy, ale także świątynie, biblioteki, ogrody, sala bankietowa, kompleks kąpielisk, stajnie oraz inne zabudowania.

Fasil Ghebbi chroniony był kamiennym murem, wyposażonym po obwodzie w 12 bram z wieżami znajdującymi się nad nimi. Główny zamek Fasil Ghebbi – pałac Fasilidesa, zakończony na początku lat 1640, swoimi potężnymi wieżami oraz murami zakończonymi blankami przypominał średniowieczne europejskie zamki. Ponadto jego pałac posiadał dwa pietra, co stanowiło nowość w tradycyjnej architekturze Etiopii.

Każdy kolejny władca Etiopii wnosił do wyglądu kompleksu zamkowego Fasil Ghebbi coś nowego, wznosząc pałace i świątynie, z których wiele zachowało się do dnia dzisiejszego. Szczególną aktywność wykazywał wnuk Fasilidesa, cesarz Lij Yasu I Wielki, zachwycający swym bogactwem oraz pobożnością.

źródło listaunescowafryce.blog.pl

Niestety, jego luksusowy pałac to dziś zaledwie ruina, ale liczne kroniki charakteryzują go jako bardziej wytworny i wyszukany niż pałac Salomoński. Wnętrza pałacu zdobiły rzeźby z kości słoniowej, liczne lustra i obrazy a sufit domu cesarzy pokryty był taflami złota oraz drogocennymi kamieniami.

Niestety nacieszyć się pełnią życia w pałacu Lij Yasu I nie zdążył, gdyż wkrótce po śmierci swojej ukochanej nałożnicy popadł w przygnębienie, zrezygnował z obowiązków państwowych i został, koniec końców, zabity przez własnego, żądnego zasiąść na tronie syna. Panujących po Lij Yasu cesarzy kilku pokoleń również spotykał tragiczny los: któryś został otruty lub zabity, któryś przymusowo usunięty z tronu.

Na dodatek wszystkiego w 1704 roku kompleks zamkowy znacznie ucierpiał w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Dopiero wraz z objęciem tronu przez cesarza Bakaffa w 1721 roku, w Fasil Ghebbi znów zapanował pokój. Po okresie panowania Bakaffy w zamku pozostały dwa nowe pałace – jeden jego a drugi jego małżonki, cesarzowej Mentewab.

Następca Bakaffy, Lij Yasu II był ostatnim cesarzem z dynastii Salomońskiej, za czasów panowania którego powstało wiele nowych budynków poza obrębem zamku. Po jego śmierci namiestnikiem gonderskim został dowódca z Aksum Mikael-Suhut, który osiągnął wysoką pozycję przy dworze cesarskim.

Wybudował dla siebie znajdujący się niedaleko od kompleksu pałacowego zamek, pod względem bogactwa niczym nie ustępujący mieszkaniom swych poprzedników. W 1770 roku Mikael-Suhut został wypędzony z Gonder, które do 1855 roku pozostawało stolicą Etiopii, lecz dawny majestat Fasil Ghebbi nie został zmarnowany. Za całe stulecie po panujących tej epoki nie pozostał bardziej znaczny pomnik architektury.

źródło: Globe Holiday

W drugiej połowie XIX wieku kompleks zamkowy został napadnięty i rozgrabiony przez Sudańczyków biorących udział w powstaniu Mahdi. Wiele późniejszych budowli historycznych ucierpiało w czasie okupacji tych ziem przez Włochów. W czasach II wojny światowej zabytkowym budowlom przyszło znosić naloty lotnictwa brytyjskiego a wieloletnia walka o niepodległość, konflikty z Somali i Sudanem w latach powojennych nie pozwalały na odbudowę kompleksu zamkowego.

W roku 1979 Fasil Ghebbi został objęty ochroną UNESCO, ale odbudowa na pełną skalę rozpoczęła się dopiero pod koniec XX wieku i trwała przez ponad 10 lat. W 2005 roku Fasil Ghebbi został udostępniony do zwiedzania i uważany jest za jedną z najbardziej wyróżniających się atrakcji Etiopii.

źródło: www.wafryce.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: