Dodaj komentarz

Panika na stacji metra Niemiga

30 maja 1999 roku – doszło do tragedii na stacji metra Niemiga w Mińsku pod koniec piwnego święta w czasie koncertu rockowego zorganizowanego na wolnym powietrzu, niedaleko Pałacu Sportu. W tym samym czasie prawosławna ludność obchodziła Święto Trójcy Świętej. W wyniku paniki zginęło 53 osób, a ponad 250 zostało rannych.

Młodzież słuchająca koncertu, chcąc schować się przed niespodziewaną burzą z gradem, ruszyła do przejścia podziemnego na stacji metra „Niemiga”. Z powodu deszczu schody zrobiły się bardzo śliskie, wiele osób przewracało się i nie mogło się potem podnieść. W wyniku stratowania zginęło 53 osoby, a ponad 250 zostało rannych. Większość ofiar to nastolatki [1]. Wiele osób zmarło w wyniku uduszenia i ran, a mnóstwo ofiar miało głębokie rany kłute na ciele, zadane butami na wysokich obcasach. Według zeznań świadków, święto trwało jeszcze godzinę po tragedii.

Wkrótce po zdarzeniu podał się do dymisji przewodniczący Mińskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego Władimir Jarmoszyn, jednak prezydent Aleksander Łukaszenka dymisji nie przyjął. W kraju ogłoszono dwudniową żałobę narodową.

Decyzją Mińskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego i miejscowych komitetów wykonawczych, bliscy ofiar otrzymali na dwa lata prawo bezpłatnego przejazdu transportem miejskim, bezpłatnych leków i zwolnienie z opłat za usługi komunalne. Ulgi zostały zlikwidowane w 2002 roku decyzją Łukaszenki, a bliscy ofiar bezskutecznie odwoływali się od decyzji w sądzie.

Na miejscu zdarzenia, obok wejścia na stację metra „Niemiga”, 30 maja 2002 roku odsłonięto pomnik ku czci ofiar w formie 53 róż, rozrzuconych na metaforycznych stopniach schodów, a także niewielką kapliczkę z krzyżem prawosławnym z informacją o tragedii.


Bibliografia:

Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś.

Artur Klinau: Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca. Wyd. 1. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne S.C., 2008, seria: SULINA.

źródła:

BBC News – archiwalne wiadomości BBC o tragedii

nemiga99.narod.ru – lista ofiar

Przypisy:

[1] Belarus stampede kills 54. bbc.co.uk, 1999-05-31. [dostęp 2015-05-29].

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: