Dodaj komentarz

Defilada Wojska Polskiego we Wrocławiu 1945

Defilada Wrocław 1945 1

26 maja 1945 roku, Wroclaw, pl. Wolności,. defilada 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty, źródło dolnyslask.org

26 maja 1945 roku – we Wrocławiu na placu Wolności odbyła się defilada z udziałem żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego z 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty, którzy wracali z frontu.

Defilada Wrocław 1945 2

26 maja 1945 roku, Wrocław, defilada na pl. Wolności z udziałem prezydenta Drobnera, który siedział na trybunie honorowej

Decyzję o zorganizowaniu uroczystej defilady podjął 2 dni wcześniej prezydent miasta Bolesław Drobner, który uzyskał z Komendy 2. Armii WP informację, że jedna z jej dywizji chce przyjechać do Wrocławia. Z tej okazji Drobner wydał odezwę do mieszkańców miasta zapowiadającą powitanie żołnierzy generała Świerczewskiego.

Ciekawostką jest, że w trakcie przygotowań do defilady i prac z nią związanych Drobner wraz z grupą swoich współpracowników odwiedził Ratusz Wrocławski gdzie natrafiono na w/w insygnia oraz znaleziono kilkadziesiąt flag i proporców hitlerowskich.

Defilada Wrocław 1945 3

26 maja 1945 roku, Wrocław, pl. Wolności, prezydent Drobner na trybunie honorowej

Po za przybyłą na apel prezydenta grupą polskich mieszkańców miasta obecni byli jego włodarze, kolejarze wrocławscy i straż obywatelska. Spontanicznie powitano polskich żołnierzy. Drobner odebrał w trakcie manifestacji patriotycznej poprzedzającej defiladę raport od dowódcy dywizji a następnie wygłosił przemówienie, którego fragment poniżej:

„Przecieram oczy i nie wierzę, że na dawnym Schlossplatzu może stać Wojsko Polskie, że możemy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła”, że mogę mówić w imieniu Rządu Polskiego, a jednak jest to faktem. Stało się to dzięki bohaterstwu Armii Czerwonej, która w walkach o Wrocław poniosła duże ofiary”

Po Drobnerze głos zabrali rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Dr Kulczyński oraz Komendant Wojenny we Wrocławiu pułkownik Liapunow. Po przemówieniach przez plac przeszła polska piechota, lekka artyleria i kawaleria.

Defilada Wrocław 1945 4

26 maja 1945, Wrocław, pl. Wolności defilada polskich żołnierze w mieście, fot. „Przekrój”

Przed kawalerią właśnie  na trasę przemarszu wyskoczyło jak pisze Drobner kilku „chłopców malowanych” i rzuciło pod końskie kopyta czterdzieści flag i proporców ze swastykami. To zrobiło wielkie wrażenie. Choć dziś zabrzmi to patetycznie nie zmienia to w niczym faktu, że była to pierwsza defilada Wojska Polskiego we Wrocławiu.


źródła: dolny-slask.org.plwroclaw.fotopolska.eu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: