Dodaj komentarz

Osada Słowiańska w Stobiernej

fot. źródło: osadaslowianska.pl

Dzień dobry historycy! Dzisiaj z ciekawostek będzie o Grodzie Słowiańskim (Gród pod Kamieńcem) w Stobiernej koło Dębicy i jego historii 🙂

fot. źródło: nickt.pl

W VIII i IX wieku n.e. Dolina Wisłoki  znajdowała się w granicach Państwa Wiślan. Pod koniec IX wieku doszło tu do częściowej chrystianizacji terenów w obrządku słowiańskim, opracowanym przez Św. Metodego.

Na początku X wieku Węgrzy najechali nizinę nad Dunajem, a sąsiednich Morawian pokonali niszcząc ich państwo. Wiślanie zrzucili wówczas zwierzchnictwo morawskie, a wraz z nim zapewne narzuconą nową religię.

Wiślanie prawdopodobnie nękani byli również najazdami Węgrów do czasu bitwy nad rzeką Lech w 955 roku. Świadczyć o tym mają znaleziska archeologiczne z terenów Małopolski i Podkarpacia. Następnie Kraków dostał sie pod wpływy czeskie w połowie X w., ale trudno dociec jak daleko na wschód sięgała ta władza. Pewne jest natomiast iż pod koniec X w. ziemie te trafiły pod władanie Piastów, by w przyszłości stać się trzonem Królestwa Polskiego.

Pozostałością po owej wczesnośredniowiecznej historii są liczne grody oraz miejsca kultu słowiańskiego usytułowane po obu stronach Wisłoki. Do najważniejszych z nich należy Trzcinica, Golesz, Przeczyca, Braciejowa (Głodomank) oraz stosunkowo świeże stanowisko w Żyrakowie pod Dębicą

fot. źródło: nickt.pl

Gród Słowiański w Stobiernej jest obecnie rekonstrukcją dawnych grodów. Powstały na wzniesieniu obiekt tworzą wieże, drewniane chaty, karczma ze staropolskim jadłem oraz stajnia. Głównym założeniem grodu jest propagowanie i promowanie kultury słowiańskiej, turniejów rycerskich, a także ukazanie życia codziennego w ówczesnym grodzisku, powstawanie wyrobów garncarskich, kowalskich i tkackich.

fot. źródło: nickt.pl

Można tutaj postrzelać z łuku, posłuchać dawnych pieśni, zobaczyć walki wojów. Przez cały sezon w weekendy odbywają się tutaj ciekawe imprezy takie jak Słowiański Piknik Rodzinny, Dni Rzemiosła Średniowiecznego czy Noc Kupały – słowiańskie święto miłości.


źródło: www.osadaslowianska.pl

więcej zdjęć grodu na: nickt.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: