7 Komentarzy

Ukraina uznaje UPA za „bohaterów”

W Polsce, gdzie wybiela się zbrodnie powojennego podziemia i uznaje się ich za bohaterów, tam samo podobnie się dzieje na Ukrainie. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niezależność kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej.  Zakłada ona też karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów lub negowali celowość ich walki.

Projekt ustawy wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 271 deputowanych w 450-osobowym ukraińskim parlamencie. „Państwo uznaje, że bojownicy o wolność w XX wieku odegrali główną rolę w odrodzeniu ukraińskiej państwowości, proklamowanej 24 sierpnia roku 1991” – głosi przyjęta ustawa. Zakłada ona też karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów lub negowali celowość ich walki.

Ukraiński parlament uznał członków UPA za „bojowników za wolność” w dniu wizyty Komorowskiego. Po jego wystąpieniu, kilka godzin później ten sam parlament przyjął ustawę o oddaniu czci wszystkim, którzy walczyli o „wolność Ukrainy” w tym UPA.

UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom(w mniejszym stopniu, gdyż z nimi kolobarowała) i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów.

Oblicza się, według szacunkowych danych, nacjonaliści Ukraińscy zabili od 70 do 100 tys. Polaków. W odwecie zginęło 2-3 tys. Ukraińców.

Nacjonaliści ukraińscy mordowali także Żydów i Ukraińców nieprzychylnych UPA i pomagających Polakom. Wiele ofiar było też wśród osób z małżeństw mieszanych. Według wyliczeń Siemaszków na Wołyniu podczas w latach 1941–1945 r. z rąk nacjonalistów ukraińskich zginęło: 846/847 Ukraińców, 1210 Żydów, 342 Czechów, 135/136 Rosjan i 70 osób jeszcze innej narodowości. Są to jednak dane dalece niepełne.

W powojennej Polsce w latach 1944-1947, UPA walczyła z oddziałami Wojska Polskiego. UPA próbowała blokować przesiedlenia Ukraińców do Związku Radzieckiego: niszczono tory kolejowe, mosty, organizowano zasadzki na oddziały wojskowe prowadzące akcje przesiedleńczą.

Dochodziło do zbrodni popełnianej przez UPA na żołnierzach Wojska Polskiego (m.in. rozstrzelanie w Jasielu 60 żołnierzy) ludności polskiej (Nowosielce – 17 zabitych).Jak ocenia Grzegorz Motyka, w latach 1943-1948 zginęło na terenach obecnej Polski 7-8 tys. Polaków.

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek także ustawę, zakazującą propagandy komunizmu i nazizmu i ich symboli. Jednym z głównych punktów tej ustawy, której projekt przygotował rząd, jest uznanie komunistycznego totalitarnego reżimu lat 1917-1991 za system przestępczy, który prowadził politykę państwowego terroru. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu, związanych z nimi symboli.

Jest to pewien paradoks, z jednej ustawa ma zakazywać propagowania nazizmu i ich symboli, a UPA, która kolaborowała i ich symbole, które nawiązują do nazizmu, mają być pominięte.

Rada Najwyższa ustanowiła 8 maja Dniem Pamięci i Pojednania na cześć ofiar drugiej wojny światowej. Postanowiono, że 9 maja będzie w dalszym ciągu Dniem Zwycięstwa nad nazizmem w drugiej wojnie światowej.

źródło: http://www.tvp.info/19591810/ukrainski-parlament-uznal-czlonkow-upa-za-bojownikow-za-wolnosc-w-dniu-wizyty-komorowskiego

http://www.tygodnikprzeglad.pl/bylo-ludobojstwo-0/

7 comments on “Ukraina uznaje UPA za „bohaterów”

 1. […] źródła: Ukraina uznaję UPA za bohaterów, zbrodnia katyńska a rzeź wołyńska – ofiary równe i równiejsze […]

  Polubienie

 2. […] [22} 9 kwietnia 2015 r. ukraiński parlament uznał UPA za bohaterów […]

  Polubienie

 3. […] [22} 9 kwietnia 2015 r. ukraiński parlament uznał UPA za bohaterów […]

  Polubienie

 4. […] [22} 9 kwietnia 2015 r. ukraiński parlament uznał UPA za bohaterów […]

  Polubienie

 5. […] [23] } 9 kwietnia 2015 r. ukraiński parlament uznał UPA za bohaterów […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: