2 Komentarze

Zaślubiny z morzem w Kołobrzegu

18 marca 1945 roku, Kołobrzeg. Poczet sztandarowy 10. pułku piechoty w trakcie uroczystości zaślubin z morzem na kołobrzeskiej plaży, fot. Józef Rybicki

18 marca 1945 roku – po zdobyciu Kołobrzegu, żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego dokonali akt zaślubin Polski z morzem.

18 marzec, kołobrzeska plaża. Uroczystości zaślubinowe., źródło: NAC

Na tarasie i stoku fortu Ujście, obok gruzów latarni morskiej, stanęły w szeregu delegacje 1. i 2. Armii Wojska Polskiego – podpułkowników Piotra Jaroszewicza i Edmunda Pszczółkowskiego.

Polscy żołnierze wbijają polską flagę w dno Bałtyku w Kołobrzegu, źródło: NAC

W dno Bałtyku oddziały polskie wbiły polską flagę, a jeden z żołnierzy – kapral Franciszek Niewidziajło wypowiedział słowa:

„Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze”

Następnie kapral w asyście dwóch żołnierzy wszedł na kamienny mur i przy akompaniamencie honorowych salw rzucił do morza zaślubinowy pierścień.

Uroczystości miały oficjalny charakter, ponieważ poprzednie zaślubiny zarówno te w Dziwnówku jak i w Mrzeżynie miały charakter spontaniczny pod wpływem emocji i bez konsultacji z dowództwem.

Natomiast zaślubiny w Kołobrzegu, miały wysoką rangę z powodu obecności oficjalnych przedstawicieli obu sztabów

Poza tym całości nadano oficjalny ceremoniał wojskowy, poprzedzony mszą świętą odprawioną przez księdza kapitana Alojzego Dudka, kapelana 3. Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta oraz wręczeniem odznaczeń. Gospodarzem ceremonii wybrano żołnierzy 7. pułku piechoty pod komendą majora Stanisława Russijana.

Każdy z opisanych aktów zaślubinowych miał, zwłaszcza z punktu widzenia morale wyczerpanych wielotygodniowymi bojami żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie, olbrzymie znaczenie. Z perspektyw 70 lat trudno jednoznacznie ocenić, której z tych ceremonii należy się palma pierwszeństwa.

Warto odnotować też, że do końca marca 1945 r., własne uroczystości zorganizowała większość stacjonujących na Pomorzu pododdziałów. Dla ich członków najważniejsze były te, w których sami mieli możliwość uczestnictwa.

W tym kontekście wypadałoby przyjąć, że mówiąc o zaślubinach z morzem, w pamięci mieć należy nie tylko kołobrzeski 18 marca, ale wszystkie, większe i mniejsze przedsięwzięcia, w czasie których żołnierz polski witał się z Bałtykiem.

3 listopada 1963 roku w Kołobrzegu odsłonięto pomnik zaślubin Polski z morzem upamiętniający wydarzenia z marca 1945 roku.

Pomnik ma formę modernistyczną i mieści się przy bulwarze Jana Szymańskiego – nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin.


Literatura:

Czesław Grzelak, Henryk Stańczyk, Stefan Zwoliński: Armia Berlinga i Żymierskiego. Neriton, 2002.

Edward Kospath-Pawłowski: Wojsko Polskie na wschodzie 1943-1945, Pruszków 1993

źródła: Twierdza KołobrzegGłos Koszaliński i Koszalin7.pl

Reklamy

2 comments on “Zaślubiny z morzem w Kołobrzegu

  1. […] nawiązuję do aktu zaślubin, który miał miejsce 18 marca 1945 roku po zdobyciu Kołobrzegu przez żołnierzy 1. Armii Wojska […]

    Polubienie

  2. Zaślubiny Polski z morzem odbyły się 10 lutego 1920 roku w Pucku i dokonał ich gen. Józef Haller może by tak warto o tym wspomnieć.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: