Dodaj komentarz

Kobaltowy hipopotam

Z ciekawostek starożytnych warto wspomnieć o niebieskiej figurce hipopotama z Egiptu. Figurka pochodzi z okresu Średniego Państwa z lat ok. 1961 – 1878 p.n.e. czyli za czasów panowania Senusereta I i Senusereta II. Została znaleziona w kaplicy grobu egipskiego ekonoma Senbiego II w Meirze, około trzydziestu mil na południe od współczesnego miasta Asjut.

Ta niewielka figurka stała się popularna nie tylko z powodu ujmującego wygląd, ale także ciekawym rodzajem sztuki rzemieślniczej w tam tym czasie. Ma wysokość 11,2 cm i jest szeroka na 20 cm.

Została uformowana z fajansu, a materiał ceramiczny wykonany z kwarcu. Na niebiesko-zielonej glazurze zostały pomalowane zarysy roślin rzecznych, symbolizujące bagna, w którym żyła zwierze.

Pozornie łagodny wygląd figurki jest zwodniczy. Dla starożytnych Egipcjan, hipopotam był jednym z najbardziej niebezpiecznych zwierząt w tym czasie. Był ogromnym zagrożenia dla małych łodzi rybackich. Zwierzę można również spotkać na drogach wodnych w podróż w zaświatach.

Dlatego też w ceremonii pośmiertnej, w figurce celowo uszkodzono 3 nogi, aby zapobiec stworzenie nie zaszkodziło zmarłemu. Archeolodzy zrekonstruowali figurkę. Należy dodać figurki zwierząt byłby bardzo popularne w starożytnym Egipcie, ponieważ często były częścią obrzędów religijnych.

W 1917 roku Edward S. Harkness podarował figurkę hipopotama muzeum Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, gdzie obecnie można ją podziwiać. Odwiedzający czule ją nazywają „William”  i jest traktowana jest jako „maskotka” muzeum. 🙂


źródło: Metropolitan Museum of Art – więcej zdjęć figurki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: