4 Komentarze

Bitwa pod Dziwnówkiem w 1945 r.

dievenow_front_04

Mapka 1. Kocioł Trzebiatowski i sytuacja wokół przesmyku Dziwnowskiego – 9 marca i 11 marca 1945 r.

12 – 13 marca 1945 roku – toczyła się bitwa pod Dziwnówkiem w ramach operacji pomorskiej. Oddziały 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego prowadziły ciężkie walki z okrążonymi na zachód od Trzebiatowa oddziałami Wehrmachtu, które usiłowały przedostać się na wyspę Wolin. Jak przebiegały walki?

W rejonie Dziwnówka, wówczas niemieckim Klein Dievenow, działały niemieckie bataliony 6. Lotniczej Szkoły Łączności, 56 pułku piechoty 5 Dywizji Lekkiej, oraz z fortecznego pułku „Swinemünde”. Uderzyły one wzdłuż wybrzeża morskiego, zepchnęły na południe oddziały radzieckiej 207. Dywizji Piechoty i opanowały Pobierowo, Łukęcin oraz Wrzosowo. Działanie wojsk lądowych wspierało lotnictwo, artyleria nadbrzeżna z rejonu Dziwnowa oraz z krążowników „Lūtzow” i „Admiral Scheer”. Opanowany „korytarz” o szerokości 2-3 km posłużył Niemcom do wyprowadzenia zablokowanych wcześniej wojsk w kierunku Dziwnowa i na wyspę Wolin.

Mapka 2. Kierunki natarcia Armii Czerwonej i Wojska Polskiego na Kołobrzeg, Trzebiatów i Kamień. Mapka ukazuje w jaki sposób doszło do zamknięcia wojsk niemieckich w kotle Trzebiatowskim.

Dowódca 3. Armii Uderzeniowej podporządkował polską 2. Warszawską DywizjiePiechoty im. Henryka Dąbrowskiego, wzmocnioną 13. pułkiem artylerii pancernej dowódcy 79. Korpusu Piechoty gen. mjr. Pieriewiertkinowi. 12 marca dowódca radzieckiego 79. Korpusu Piechoty postawił dowódcy 2. Dywizji Piechoty zadanie: dwoma pułkami piechoty wzmocnionymi dwoma dywizjonami 2. pułku artylerii lekkiej uderzyć na północ, zdobyć Radawkę i Wrzosowo, następnie opanować Wapno i Dziwnówek. Nacierając dalej na Dziwnów, zabezpieczyć wschodni brzeg Zalewu Kamieńskiego. W południe, po pięciominutowej nawale ogniowej, uderzyły na nieprzyjaciela pododdziały 4 i 5 pułku piechoty. O 13:00 1/5 pp por. Tadeusza Żuławskiego zdobył Radawkę. Atak 4 pułku piechoty pp i 3/5 pp na Wrzosowo, wsparty działami pancernymi załamywał się. Uderzenie 2/5 pp wchodzącego w lukę między Radawką, a Wrzosowem zagroziło skrzydłu i tyłom wojsk niemieckich broniących Wrzosowa. Wykorzystując powodzenie sąsiada, 3 batalion 5 pp we współdziałaniu z pododdziałami 4 pułku piechoty, wdarł się do miejscowości. Walczono o każdy dom i ulicę. Sukces pododdziałów był zasługą ich dowódców. Ich inicjatywa i samodzielność podejmowania samodzielnych decyzji na polu walki była niezbędna. Dowództwo i sztab 2 DP. czasowo utraciło możliwość dowodzenie swoimi wojskami.

Mapka 3. Walki 2. Dywizji 1. Armii Wojska Polskiego o przesmyk Dziwnowski w rejonie Wrzosowa i Radawki, 12 i 13 marca 1945.

Rano 13 marca pododdziały 5 pułku piechoty wznowiły natarcie. 1 batalion wyszedł na brzeg morza w okolicy Łukęcina, 2 batalion opanował Wapno i wspólnie z 3 batalionem uderzył na Dziwnówek. Jeszcze w godzinach przedpołudniowych zdobył go. Uderzając dalej na Dziwnów bataliony nie uzyskały powodzenia. Wąski przesmyk skutecznie blokowany był przez Niemców. Na rozkaz przełożonych, 2. DP przeszła do obrony wybrzeża Morza Bałtyckiego od Łukęcina do Dziwnówka i dalej na zachód wzdłuż Jeziora Wrzosowskiego, Zalewu Kamieńskiego, rzeki Dziwny do Laska. Działanie oddziałów 2. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego spowodowało zamknięcie „korytarza” w kierunku na wyspę Wolin. Zdobyto Radawkę Wrzosowo i Dziwnówek.

Miejsce zaślubin 5. pp z morzem. Dziwnówek

Według szacunkowych danych Niemcy stracili kilkuset zabitych, rannych i wziętych do niewoli. Zniszczono 3 działa samobieżne i 12 samochodów, zdobyto 9 dział i moździerzy, kilkanaście karabinów maszynowych i wiele sprzętu wojskowego. Straty oddziałów polskich to około 30 zabitych i 90 rannych oraz zostały zniszczone 2 działa pancerne i 1 uszkodzone. 15 marca 1945 dowódca 5. pułku piechoty Antoni Szabelskie, zorganizował w Dziwnówku uroczyste zaślubiny z morzem.

Autor: Jacek Czubacki


Literatura:

K. Kaczmarek „Polskie Wojsko na Wschodzie 1943-45 od Mierei do łaby i Wełtawy”, Lublin 2003

Czesław Grzelak, Henryk Stańczyk, Stefan Zwoliński: Armia Berlinga i Żymierskiego. Neriton, 2002.

Edward Kospath-Pawłowski, Wojsko Polskie na wschodzie 1943-45, wyd. „Ajaks”, 1993.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: