Dodaj komentarz

Celtycka bransoletka w Pakoszówce

 

Celtycka bransoletka z Pakoszówki, Fot. R. Potocki

W Pakoszówce koło Sanoka w woj. podkarpackim odkryto starożytną Celtycką bransoletkę liczącą ponad 5 tys. lat! Odnalazł ją miłośnik historii, poszukiwacz Tomasz Podolak.

O dziwnych fragmentach z brązu poszukiwacz poinformował Piotra Kotowicza, archeologa Muzeum Historycznego w Sanoku. Gdy naukowiec przybył na miejsce, rozpoczęto niewielkie wykopaliska i okazało się, ze w promieniu 5 m leży więcej kawałków z brązu. Okazało się, że są to pozostałości bransolety wykonanej z połączonych ze sobą półkolistych paciorów

Ozdobna obręcz wykonana z brązu jaką celtyckie kobiety nosiły najprawdopodobniej na kostkach. Zrobienie takiej ozdoby wymagało od rzemieślnik dużego kunsztu, ponieważ będąc na zawiasach mogła być otwierana, zamykana, dopasowywana.

Przedmiot nie zachował się w całości, jedynie we fragmentach. Według miejscowego archeologa Piotra Kotowicza, bransoleta mogła być prawdopodobnie zniszczona i wyrzucona przez właścicielkę.

Jest to bardzo cenny przedmiot potwierdzający, że Celtowie zakładali osady na terenie Podkarpacia. Wcześniej znajdowano jedynie fragmenty ceramiki, ozdób ze szkła i ślady osad w Bachórzu, Sanoku, Krośnie i Pakoszówce.

Do tej pory najcenniejsza była złota celtycka moneta z grodziska w podsanockiej Trepczy. Wszystkie celtyckie artefakty i ślady osad potwierdzają ich obecność ale badaczy wciąż nurtuje pytanie dlaczego Celtowie przybyli z południa nad San.

Wśród hipotez przewija się sprawa pozyskiwanie soli z solanek w Górach Słonnych i handel tym bardzo cennym w owym czasie surowcem. Bransoleta, która jest jednym z najciekawszych celtyckich zabytków na terenie całego Podkarpacia, pokazuje jednak, że w Pakoszówce mogą być jeszcze dużo cenniejsze zabytki.

 


źródła: Archeolog.pl i Nowiny24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: