Dodaj komentarz

Cu­eva de los Ma­nos – Ja­ski­nia Rąk

Cu­eva de los Ma­nos czy­li Ja­ski­nia Rąk – w istocie nie jedna, ale kilka jaskiń w prowincji Santa Cruz w Argentynie. Jaskinie leżą w dolinie rzeki Pinturas, w samym sercu Patagonii. Położone są 163 km na południe od najbliższego miasta Perito Moreno, w granicach parku narodowego o tej samej nazwie.

Na ścianach których znajdują się malowidła ludzkich dłoni, ludzkich postaci i zwierząt (guanaco – ro­dzaj la­my, nandu – or­dzaj stru­sia), scen polowań (m.in. z użyciem bolas), zygzaków, przedstawień słońca, figur geometrycznych, powstałych około 9–13 tysięcy lat temu. Wiek malowideł został obliczony na podstawie pozostałości po kościanych rurkach, za pomocą których rozpylano farbę, uprzednio zasłaniając ją dłońmi.

Prawie wszystkie spośród ośmiuset rysunków nachodzą na siebie, tworząc wielokolorową mozaikę. Zdecydowana większość odwzorowań dotyczy lewej dłoni, co znaczy, że Indianie rozpylali farbę zręczniejszą, prawą ręką. Po raz ostatni użytkowane były prawdopodobnie przez Indian z plemienia Tehuelczów, około 1300 lat temu.

Jaskinie zostały odkryte przez osadników europejskich w XIX , jednak dopiero archeolog Carlos Gradin, prowadząc tam wcześniej badania, w 1964 roku przyczynił się do ich rozsławienia.

Na suficie znajdują się także czerwone plamki, powstałe prawdopodobnie przez zanurzanie bolas w farbie, a następnie rzucanie nimi. Mineralne pigmenty zawierają tlenki żelaza (kolor czerwony i fioletowy), kaolinit (biały), jarosyt (żółty), tlenki manganu (czarny).

Jaskinie zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.

Strona poświęcona jaskiniom www.cuevadelasmanos.org

 


źródła: Time Travel Turtle i Podróżniccy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: