Dodaj komentarz

Ukryta mumia w posągu mnicha

 

cialo-mnicha-buddyjskiego-w-posagu

Sensacje odkrycie! Holenderscy muzealnicy znaleźli w mającym blisko tysiąc lat chińskim posągu zmumifikowane ciało buddyjskiego mnicha siedzącego w pozycji lotosu! 🙂

Wykonany z papier-mâché posąg medytującego mnicha jest pokryty laką i złotą farbą. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane. Badacze podejrzewają, że przemycono go z Chin podczas rewolucji kulturalnej w latach 60. XX w., kiedy to w ramach walki ze „starym porządkiem” i „kontrrewolucją” młodzieżowa Czerwona Gwardia zniszczyła m.in. wiele klasztorów i dzieł sztuki.

Posąg trafił do Holandii, gdzie przechodził z rąk do rąk. W 1996 r. właściciel przekazał go do konserwacji. To wtedy okazało się, że w środku są częściowo zmumifikowane ludzkie szczątki.

Mumia siedziała na zwiniętym dywaniku z chińskimi napisami. Datowania radiowęglowe wykazały, że zmarły żył pomiedzy XI-XII w., a dywanik jest o jakieś 200 lat starszy.

Więcej o mumii naukowcy dowiedzieli się dopiero w 2013 r., gdy w związku z planowaną wystawą w Drents Museum w Assen prześwietlono zabytek w tomografie komputerowym szpitala uniwersyteckiego w Mannheim w Niemczech.

Kolejne, dokładniejsze obrazy wnętrza mumii, uczeni uzyskali w centrum medycznym w Amersfoort w Holandii. Ujawniły one, że w miejscu płuc znajdowały się niewielkie fragmenty papieru z chińskimi napisami.

Teksty wskazują, że mumia należy do bardzo cenionego mnicha imieniem Liu Quan, którego najwyraźniej otoczono po śmierci kultem.

Badacze nie wykluczają, że mamy do czynienia z przypadkiem samomumifikacji.

Wedle pewnych relacji zdarzało się, że starzy mnisi celowo głodzili się przez wiele lat, aby możliwie jak najbardziej wysuszyć ciało przed śmiercią, a także stopniowo zatruwali ciało. Gdy już byli bliscy kresu swych dni byli zakopywani żywcem z pozostawieniem dostępu powietrza, aby mogli medytować w pozycji lotosu aż do śmierci.

 


Źródła: Life Science i Discovery News

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: