2 Komentarze

„Polskie piramidy” starsze niż Egipskie

Mało kto wie, że na Kujawach koło Izbicy Kujawskiej można zobaczyć budowle, które kojarzą się ze światem starożytnym. „Polskie piramidy” to wznoszone przed tysiącami lat i wykonane z wielkich głazów grobowce, w których pochowano być może pierwszych władców Kujaw. Grobowce mają ponad mające 5500 lat! 🙂

Co prawda nie są tak potężne jak te wznoszone dla faraona Cheopsa i jego następców w Egipcie, ale pierwsze piramidy egipskie pojawiły się tysiąc lat później. Podobne budowle są w Wietrzychowicach, Sarnowie i Gaju.

Najokazalsze z nich osiągały na naszych ziemiach ponad 100 m długości, a w najwyższym punkcie – przy jednym z boków – dochodziły do 5 m wysokości.

W ich wnętrzu, w kamiennych komorach, od IV do III tysiąclecia p.n.e. grzebano zmarłych. Kultura megalityczna dotarła do nas najprawdopodobniej z wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, gdzie powstało ich najwięcej, m.in. tak znani „krewniacy” polskich piramid, jak Stonehenge w Anglii czy grobowiec w Newgrange w Irlandii.

Kujawy w okolicy Izbicy Kujawskiej to obszar obfitujący w megality. Ich pozostałości zachowały się tu zwłaszcza w okolicy Wietrzychowic, Gaju i Sarnowa. Większość z nich znajduje się pod opieką Parku Kulturowego Wietrzychowice.

Najwyższym punktem wznoszącej się stopniowo budowli było czoło grobowca – często szerokie na kilkanaście i wysokie na kilka metrów, podczas gdy jego drugi, „wydłużony” koniec miał tylko metr szerokości i pół metra średnicy. Megality przykrywał najczęściej nasyp kamienno-ziemny, a ich ściany budowano z kilkutonowych głazów.

Biorąc pod uwagę poziom kultury materialnej ich twórców – były to ludy na co dzień posługujące się narzędziami kamiennymi czy kościanymi – podobny rozmach musi robić wrażenie. Pod nasypem, kilkanaście metrów od czoła megalitu, znajdował się jeden lub kilka pochówków. I właśnie takie budowle wyrosły w urokliwym otoczeniu kujawskich lasów i jeziorek.

O wielkich grobowcach w Wietrzychowicach archeolodzy dowiedzieli się na początku lat 30. XX wieku. Tamtejsi chłopi opowiadali, jakoby w lasach znajdowały się ogromne „kamionki” – wielkie głazy poukładane rzędami, ciągnące się przez las. Te opowieści ściągnęły tu archeologów Konrada Jażdżewskiego i Stanisława Madajskiego, którzy rozpoczęli badania stanowiska.

Wietrzychowice, grobowiec nr 3 podczas wykopalisk w 1936 r. Fotografie archiwalne ze zbiorów Parku Kulturowego w Wietrzychowicach.

Badacze natrafili na ciekawy fakt mianowicie, że pradawni mieszkańcy tych okolic doskonale znali się na medycynie. Dwie czaszki noszą bowiem ślady zagojonych ran po trepanacji. Ludzie ci przeżyli operacje, zmarli znacznie później. Być może pacjentów odurzano dymem z palonych liści konopi indyjskich, bowiem archeolodzy znaleźli w ziemi nasiona tej rośliny.

Wietrzychowice, grobowiec nr 1 podczas wykopalisk w 1968 r. Fotografie archiwalne ze ze zbiorów Parku Kulturowego w Wietrzychowicach.

Do naszych czasów zachowało się niewiele megalitycznych grobowców. Część eksponatów znalezionych w nich przez naukowców (puchary, amfory, kamienne ostrzałki, przęśliki tkackie, kamienne narzędzia) znajduje się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Niestety sporo zabytków zaginęło we wrześniu 1939 roku, gdy transportowano je wiślaną barką do Warszawy. Barka zatonęła.

W Wietrzychowicach utworzono tamtejszy Park Kulturowy utworzono w 2006 r. w celu ochrony, rekonstrukcji i wyeksponowania pięciu unikalnych grobowców megalitycznych. Grobowce te układają się wachlarzowato względem siebie: ich końce schodzą się, zaś partie czołowe, skierowane ku południowemu-wschodowi, oddalają się od siebie. Mają od 36 do 115 m i wszystkie zostały wybudowane na planie wydłużonego trójkąta z lekko wygiętym prawym bokiem.

Największy z megalitów, ów 115-metrowy, ma czoło o szerokości 10 m, zbudowane z ośmiu głazów o wysokości 1,5 m, które kiedyś razem z płaszczem ziemnym osiągało wysokość 4–5 m. Archeolodzy natrafili w nim na dwie komory grobowe: większą, w której znaleziono szczątki zmarłego wyposażone w nóż krzemienny, i mniejszą, wykonaną mniej starannie, gdzie żałobnicy nie złożyli żadnych darów.

Jak ktoś chciałby zwiedzić grobowiec to najłatwiej dojechać tam, kierując się z Koła (od południa) lub Włocławka (od północy) na Izbicę Kujawską drogą nr 270. Interesujące nas megality znajdują się prawie dokładnie między tymi miejscowościami. 🙂

 


źródła:

http://izbica-kujawska.com/turystyka/grobowce.php

http://odkrywcy.pl/kat,116794,title,Polskie-piramidy,wid,12964515,wiadomosc.html?smg4sticaid=614662

http://www.polskierekordy.pl/web/rekord/polskie-piramidy

http://wyborcza.pl/duzyformat/1,141518,16953173,Nasi_faraonowie_tu_leza.html

Reklamy

2 comments on “„Polskie piramidy” starsze niż Egipskie

  1. Super tulko ze u nas nikt tego nie rozgłosili. a turystów moglo być tylu co w Egipcie !

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: