1 komentarz

Grodzisko Owidz

Starogard-Owidz-grodzisko-3-IMG_6033

Wejście do grodziska, źródło: http://www.gminya1.pl

Dziś będzie o zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodzie w Owidzu, znajdującym się na terenie województwa pomorskiego 🙂 . 

Historyczne grodzisko znajduje się w zakolu Wierzycy 2 km od Starogardu Gdańskiego, opływającej je od strony północnej i wschodniej. Należy do największych tego typu obiektów na Kociewiu.

Powstało na początku XI wieku w efekcie umacniania się Polan na tym terenie za panowania Bolesława Chrobrego. Jednak dokładna data powstania grodziska nie są znane. Przeprowadzone badania archeologiczne, a także analiza dziejowa okolicznych terenów, wskazują jednak na takie właśnie pochodzenie grodu.

W wyniku osłabienia monarchii Piastów, ponownie zajęli Pomorzanie. Gród został dopiero odzyskany na początku XII wieku przez Bolesława Krzywoustego, dokonując chrystianizacji tych obszarów oraz odbudowy grodu ze zniszczeń.

Po jego śmieci o Pomorze toczyła się walki pomiędzy spadkobiercami Krzywoustego, namiestnikami pomorskimi oraz książętami z Gdańska. Ostatecznie to Krzyżacy w 1282 rok u zdobyli Owidz, włączając go do komturii gniewskiej. Niestety w tym okresie znacznie spadła rola i ranga grodów kociewskich, w tym Grodziska w Owidzu.

Był jednym z największych grodzisk, jakie powstały na Kociewiu. Wyniesiony został na wysokość 12-18 metrów parcela o dość regularnej, prostokątnej powierzchni, ma długość 120 metrów i szerokość 50 metrów.

starogard-owidz-grodzisko-4-img_6008

źródło: gminya1.pl

Osady doskonale wykorzystała naturalne warunki obronne. Można było się tu dostać jedynie od strony zachodniej. Resztę obwodu opływają wody Wierzycy. Dzięki temu tylko zachodnia strona wymagała silniejszego ufortyfikowania. Do tego celu wykorzystano umocnienia drewniano-ziemne, dodatkowo wzmacniane jeszcze kamieniami.

Grodzisko. źródło: http://www.owidz.pl/

Dostępu do wnętrza grodziska broniła brama. W jej okolicy wybudowano również drewnianą wieżę ułatwiającą obserwację okolicy i pełniącą oczywiście funkcje obronne.

Majdan, a więc wnętrze grodziska, stanowiły zabudowania drewniane, najprawdopodobniej o konstrukcji zrębowej, a także półziemianki – budynki częściowo zagłębione w ziemi.

Mieszkańcy grodziska zajmowali się zapewne uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem i łowiectwem. Odkrycia archeologiczne pokazały, że także na kowalstwem, garncarstwem, szewstwem, włókiennictwem, ciesielstwem oraz rogownictwem.

Grodzisko. źródło: http://www.owidz.pl/

Przebiegał tutaj szlak handlowy z Gdańska do Wielkopolski, a odnalezione monety o niemieckim pochodzeniu są wyraźnym dowodem na to, iż mieszkańcy trudnili się również handlem.

Grodzisko. źródło: http://www.owidz.pl/

Zrekonstruowany gród został otwarty dla publiczności w 2012 roku. Ma powierzchni 45 tys. m kw. oraz posiada dwiema wieże: obronną i mieszkalną, które pełnią funkcję punktów widokowych. Zbudowano także budynek wystawienniczy, w którym można oglądać efekty wykopalisk 🙂


źródło: http://www.owidz.pl/artykul_dzieje-grodziska-w-owidzu_181_102.html

Reklamy

One comment on “Grodzisko Owidz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: