1 komentarz

Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska

bursztynowy miś

Bursztynowy niedźwiadek spod Słupska, fot. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska jest to neolityczna figurka niedźwiadka, która została znaleziona w 1887 r. w okolicy Słupska podczas kopania torfu.

Figurka była prawdopodobnie amuletem łowcy niedźwiedzi, a rok jej powstania szacowano na lata od 1700 roku p. n. e. do 650 roku p. n. e. Tak więc figurka może sobie liczyć nawet około 3500 lat! 🙂

Zabytek ma wymiary 10,2 cm długości, 3,5 cm szerokości i 4,2 cm wysokości.

Wkrótce po odnalezieniu figurka została przekazana do Szczecina, do kolekcji Pomorskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Jego zbiory zostały włączone do powstałego w 1928 roku Pommersches Landesmuseum w Szczecinie.

Pod koniec II wojnie światowej wskutek rozśrodkowania cenniejszych zbiorów przez Niemców znalazł się na terenie Niemiec (NRD). Był przechowywany i eksponowany w Kulturhistorisches Museum w Stralsundzie.

W 1972 roku dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Władysław Filipowiak, rozpoczął starania o powrót całej przemieszczonej kolekcji wraz z figurką niedźwiadka z powrotem do szczecińskiego muzeum. Zakończyły się one powodzeniem w 2009 roku, na mocy porozumienia rządów Polski i Niemiec.

Obecnie figurka znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. W Słupsku niedźwiadek stal się popularnym motywem, a bursztynowe naśladownictwa lokalną pamiątką turystyczną. Pieszczotliwie jest nazywana „Słupciem” 🙂 . Kopia figurki znajduje się m.in. w słupskim ratuszu.


źródła:

http://www.slupsk.pl/turystyka/dokumenty/697.html

http://www.slupcio.slupsk.edu.pl/

One comment on “Bursztynowy niedźwiadek ze Słupska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: