1 komentarz

Qiandao – tajemnicze jezioro tysiąca wysp

Mit zatopionego miasta i zaginionych światów od lat elektryzuje podróżników, naukowców i domorosłych odkrywców. Co chwila media ogłaszają, że znaleziono kolejną Atlantydę lub zbadano dotąd niedostępny zakątek naszej planety. Miejsca te najczęściej były opuszczone lub zniszczone przed tysiącami lat, a ich historia jest mało znana. Obecnie bardzo rzadko zdarza się, żeby miejscowości znikały z powierzchni Ziemi z innych powodów niż wojna czy katastrofa naturalna. W Polsce znamy przykład celowego zatopienia wioski w miejscu obecnego Jeziora Solińskiego. W Chinach w podobny sposób powstało pełne zagadek jezioro Qiandao. Poznajcie jego fascynującą historię! 🙂

Qiandao znajduje się we wschodnich Chinach, ok. 150 km od miasta Hangzhou. Nazywane jest Jeziorem Tysiąca Wysp, w czym nie ma ani krzty przesady, bowiem pokrywa je 1078 dużych i kilkaset małych wysepek. Jest to gigantyczny zbiornik retencyjny Xin’anjiang, o powierzchni 573 km kw., który powstał w 1959 roku, kiedy ukończono budowę elektrowni wodnej i tamy na rzece Xin’an.

W wyniku zalania doliny pod wodą znalazło się 27 miast i ponad 1300 wiosek. Ewakuowano i przemieszczono niemal 300 tys. ludzi. Rząd tłumaczył konieczność utworzenia zbiornika wzrastającą liczbą mieszkańców Hangzhou, a co za tym idzie – zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę.

Ale nie tylko współczesne miasta i wioski zostały zalane. Pod wodą znalazły się także dwa starożytne miasta – He Cheng i Shi Cheng. Leżące u stóp góry Wu Shi (Góry Pięciu Lwów) były wspaniałymi metropoliami, które powstały ponad 1500 lat temu. Jednak rząd chiński nie wahał się zatopić tych bezcennych zabytków i nikt przez wiele lat nie interesował się wyjątkowym miejscem skrytym pod powierzchnią wody.

Przez 40 lat nikt nie pamiętał o He Cheng i Shi Cheng. Dopiero w 2001 roku lokalny urzędnik zajmujący się turystyką w okolicach jeziora Qiandao nawiązał współpracę z grupą nurków z Pekinu, by ożywić ruch turystyczny w tym regionie. Nurkowie mieli zbadać, czy pod wodą zostało coś ze starożytnych budowli. Okazało się, że znajdują się tam prawdziwe skarby! 🙂

W 2002 roku, po nieudanych próbach wydobycia fragmentów budynków (drewniane części po zetknięciu z powietrzem zaczęły się kurczyć i rozpadać) postanowiono, że sposobem na popularyzację obszaru będzie turystyka podwodna, co jednak nie spotkało się z entuzjazmem ze strony archeologów. W tej chwili nie ma skutecznego sposobu na zachowanie i konserwację zatopionych zabytków liczących sobie ponad 1500 lat.

Od 2007 roku trwają prace nad projektem tzw. mostu Archimedesa, który umożliwi obserwację skarbów ukrytych pod powierzchnią jeziora. Miałby to być podwieszany, ok. 100-metrowy tunel, który unosiłby się na wodzie. Jeśli budowa, w której planowaniu biorą udział architekci m.in. z Włoch, Japonii i Norwegii dojdzie do skutku, będzie to pierwsza tego typu konstrukcja na świecie.

Do 2011 roku dokonano kilku podwodnych ekspedycji, podczas których znaleziono ślady kolejnych starożytnych miast. Budynki i mury miejskie były w zaskakująco dobrym stanie, a ozdabiające je rzeźby i reliefy wyglądały wprost rewelacyjnie. „Chińska Atlantyda”, jak wkrótce zaczęto nazywać zatopione miasta, zyskały status zabytków. Pozostał jednak problem, jak je zabezpieczyć przed zniszczeniem.

Obecnie jezioro Qiandao znane jest przede wszystkim z wyjątkowo czystej wody, która służy do wyrobu wody mineralnej Nongfu Spring. Wyspy przekształcono w resorty wypoczynkowe, a wiele z nich ma swój indywidualny charakter. Znajdziemy tu Wyspę Ptaków czy Wyspę Węży, a także Wyspę, Która Ma Przypominać o Twoim Dzieciństwie. Jednak największa i najcenniejsza atrakcja wciąż znajduje się pod powierzchnią wody. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie dostępna dla turystów.

 


 

źródło: dziwowisko.pl – zatopione miasta Qiandao

Reklamy

One comment on “Qiandao – tajemnicze jezioro tysiąca wysp

  1. Arcyciekawe…

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: