Dodaj komentarz

Dzień Babci i Dziadka

Pomnik dziadków na głównej ulicy Gran Via de Majadahonda w Madrycie

Dzisiaj w Polsce  21 stycznia przypada w Polsce Dzień Babci.  To dzień, w którym babcie są uhonorowane, a wnuki składają życzenia swoim babciom.  Natomiast dzień później 22 stycznia jest Dzień Dziadka w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek. Kiedy pojawiły się w Polsce?

W 1964 roku za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie” powstał pomysł uczczenia Pani o siwych włosach, siedzącej w okularach w fotelu i robiącej na drutach.

Taki bowiem tradycyjny wizerunek Babci drzemie w naszej podświadomości. Ideę tę spopularyzował „Tygodnik Poznański” i już w rok później po raz pierwszy nieśmiało, właśnie w Poznaniu, zainaugurowano to święto. I choć stało się to zupełnie przypadkowo, jakby niechcący, to za sprawą Poznania ten uroczy dzień od 46 już lat świętujemy w całym kraju.

W styczniu 1965 roku – jak wspomina Ryszard Danecki, były dziennikarz gazety „Express Poznański”, a zarazem przypadkowy propagator Dnia Babci – w grodzie nad Wartą występowała gościnnie wspaniała artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawiano się jak je uczcić. Grała w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona rolę Babci.

Ryszard Danecki z redakcji „Expressu Poznańskiego” wręczając jej tort i kwiaty, wmawiał aktorce, że to właśnie z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Później pomysł podchwycił „Express Wieczorny” i tak to się zaczęło.

Zamówiono, więc wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie nobliwej aktorce wręczono kwiaty i ten tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu 21 stycznia Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966 roku 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce

Jeśli chodzi o Dzień Dziadka  jego obchody zaczęły się dopiero w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu.

Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale taki termin nie przyjął i później zaczęto go obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci.

A samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

A JAK WYGLĄDA TO W INNYCH W KRAJACH?

W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci. Święto to, nazwane „Babin den”, według kalendarza juliańskiego obchodzone było 8 stycznia. Obecnie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, święto babć wypada w Bułgarii tak samo jak w Polsce, czyli 21 stycznia.

Mimo to większa część kraju obchodzi święto babci 20 stycznia. Interesujące jest to, że w dniu babci świętują także bułgarskie mamy ze swoimi dziećmi. W dniu tym w bułgarskich wsiach cała uwaga skupia się na dziecku, które urodziło się w ostatnim roku. Wówczas matka tego dziecka odwiedza wraz ze swym potomkiem swoich krewnych, obdarowuje ich prezentami i życzy im zdrowia i wszelkiej pomyślności.

We Francji dzień dedykowany babciom obchodzony jest od 1987 roku i przypada na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom – pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta była marka Le Café Grand’Mère, ale mimo komercyjnego pochodzenia dzień zyskał znaczną popularność i od ćwierć wieku Francuzi chętnie go obchodzą.

21 stycznia w Brazylii podobnie jak w Polsce obchodzony jest dzień babci, a w Hiszpanii 26 lipca.

Włoskie święto babć i dziadków, czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i został ustanowiony w 2005 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo – tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów.

Święto Dziadków ma w USA dość burzliwą historię. Gospodyni domowa – Marian Lucille Herndon McQuade, pochodząca z Zachodniej Wirginii dążyła do przekonania społeczeństwa, że dzień, który w całości byłby poświęcony osobom starszym jest bardzo potrzebny. Apelując o wprowadzenie tego święta gospodyni domowa chciała zwrócić uwagę ludzi na los osób starszych, które przebywają w domach opieki oraz na ich samotność.

Początkowo udało jej się wprowadzić to święto w rodzinnym stanie, gdzie obchodzono Dzień Dziadków od roku 1973. W roku 1978 prezydent Jimmy Carter ustanowił ten dzień świętem ogólnonarodowym. Dzień Dziadków obchodzony jest w USA w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które to święto z kolei obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Amerykański Dzień Dziadków jest więc świętem ruchomym.

Pomnik babci i wnuczki w Odoorn (Holandia), fot. wikipedia commons

Dzień ten ma swój oficjalny hymn autorstwa John’a Prill’a „A Song For Grandma And Grandpa” („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.

W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.

Japonia jest krajem, w którym ludzie starsi traktowani są z należnymi im honorami. W kraju tym nie obchodzi się co prawda dnia Babci czy Dnia Dziadka, ale niezmiennie od 1966 roku Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to obchodzone jest 15 września.

W Japonii w kraju, w którym osoby starsze darzone są niezwykłym szacunkiem i właśnie dlatego można powiedzieć, że Dzień Dziadków obchodzony jest przez cały rok. Szacunkiem obdarzają dziadków przeważnie ludzie młodzi, dla których starsi są autorytetem w kwestii życia i moralności.

W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – „Dzień babci i dziadka” (ros. День бабушек и дедушек). Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci (ros. Российский День Бабушки). Brak oficjalnej daty obchodów.

W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day (święto Dziadków) obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

W Australii Dzień Babci i Dziadka obchodzi się pierwszej niedzieli listopada od 2010 roku.

W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku, święto ustanowiono na drugą niedzielę września.

Święto dziadków w Holandii jest ruchome, a w Meksyku obchodzi się w czerwcu.


źródła:

http://www.rodzina.senior.pl/89,0,Dzien-Babci-i-Dziadka-na-swiecie,13617.html

http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/dzien-babci-i-dzien-dziadka-na-swiecie-zobacz-kiedy-i-jak-obchodzone-sa-te-swieta-w-innych-krajach,87_36237.html

http://www.mmkrakow.pl/artykul/historia-obchodow-dnia-babci-i-dnia-dziadka,2863450,art,t,id,tm.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: