Dodaj komentarz

Bitwa w lasach Gościbii

hardyGLWRN

W lasach Gościbii w rejonie Harbutowic 11 stycznia 1945 r., oddział Partyzancki „Surowiec” grupy „Hardego” został otoczony i zaatakowany przez obławę niemiecką. Siły niemieckie wynosiły około 3 000 żołnierzy.

Dzięki korzystnym pozycjom i aktywnej obronie natarcia niemieckie załamywały się zupełnie. Oddziałowi „Hardego” 13 stycznia udaje się wydostać poza pierścień obławy.

Straty nieprzyjaciela to: 93 zabitych (w tym SS-Sturmbanführer, czyli major SS) i około 120 rannych. Straty własne: 3 zabitych i 14 rannych.

Gwardia Ludowa-WRN była związana z Polską Partią Socjalistyczną, a od 1944 zmieniła ona nazwę na Oddziały Wojskowe Powstańczego Pogotowia Socjalistów (OW PPS).

GL-WRN powstała w październiku 1939 r. i działała do 1945 r. Działalność militarną prowadzi na terenach m.in Wilna, Lwowa, Rzeszowa, Kielc, Warszawy, Śląska.

1 sierpnia 1944 r. aktywnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1944 GL WRN (OW PPS) liczyła ok. 42 tys. żołnierzy. Od początku akcji scaleniowej lojalnie współpracowała z Armią Krajową.

W tym okresie na śląsku i Zagłębiu działał duży oddział związany z GL-WRN był to Oddział Partyzancki „Surowiec” który zajmował się min. działaniami dywersyjnymi, przerzutami ludzi, poczty, żywności, broni, egzekucjami na konfidentach.

Niekiedy dochodziło do mordów na żołnierzach Gwardii Ludowej WRN ze strony członków narodowej części podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych.

W 1943 roku w Makocicach w powiecie Miechów, NSZ-owcy zamordowali członka oddziału Gwardii Ludowej WRN, Stanisława Nogę.

W powiecie dochodziło także do innych ataków oddziałów NSZ na działaczy podziemnej PPS oraz ukrywających się Żydach. Żołnierz GL-WRN, Woźniak-Radomsko został spalony żywcem przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych w Soborzycach.

Udokumentowane zostały przypadki oficerów GL WRN zabitych przez NSZ, oficerami tymi byli min. Antonii Ogiński przewodniczący rady WRN w Dąbrowie, Zygmunt „Brzeszczot” Łęgowik, Stefan „Mściciel” Mirowski.

Oprócz bezpośrednich mordów, zdarzały się też donosy ze strony NSZ, w wyniku jednego z donosów, w 1944 roku zamordowany przez Niemców został Wilhelm Nyderek który w 1944 r,


źródło: http://www.sulkowice.pl/um/images/stories/2014/pojedyncze/historia.pdf

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: