Dodaj komentarz

Andrew Jackson – jedyny prezydent, który spłacił cały krajowy dług

8 stycznia 1835 roku – Andrew Jackson jako jedyny prezydent USA spłacił ostatnią ratę długu publicznego. Był też pierwszym prezydentem, który postawił się bankom. Jednak jego sukces był krótkotrwały.

Kraj znowu wpadł w zadłużenie, bezrobocie i biedę w wyniku drapieżności prywatnego banku centralnego. W roku 1832 prezydent Andrew Jackson odniósł zwycięstwo prowadząc kampanię wyborczą na II kadencję pod hasłem „ Jackson i żaden bank!” (Jackson And No Bank”). Dotrzymując danego słowa Jackson zablokował przedłużenie licencji Drugiego Banku USA:

„„Panowie! Ja również uważnie obserwowałem poczynania Banku Stanów Zjednoczonych. Przez długi okres czasu moi ludzie przyglądali się waszej działalności i jestem przeświadczony, że wykorzystywaliście fundusze bankowe dla spekulacji podstawowymi zasobami kraju. Gdy wygraliście, dzieliliście zyski między sobą, a gdy przegraliście, obciążaliście bank. Powiadacie, że jeśli pobiorę depozyt z banku i anuluję jego licencję, tym samym zrujnuję dziesięć tysięcy rodzin. To może być prawdą, panowie, ale to jest waszym grzechem! Jeśli wam zezwolę na dalszą działalność, wy zrujnujecie pięćdziesiąt tysięcy rodzin, a to byłoby moim grzechem! Jesteście gniazdem żmij i złodziei. Postanowiłem, że was przegonię i z mocą Wiecznego(uderzając pięścią w stół)- przegonię was!” – Andrew Jackson, na krótko przed zakończeniem terminu licencji Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych. Wzięte z oryginalnych notek z zebrania filadelfijskiego komitetu obywatelskiego wysłanego na spotkanie z prezydentem (luty roku 1834), według książki autorstwa Stana V. Henkelsa, pt. „Andrew Jackson a Drugi Bank Stanów Zjednoczonych” z roku 1928.

W swoim dorocznym przemówieniu do Kongresu w grudniu 1834 roku prezydent Andrew Jackson poinformował, że Stany Zjednoczone będą bez długów od 1 stycznia 1835 r.. Oznaczało, że była USA jedynym krajem w historii, który był wolny od długów. Jackson powiedział:

„Daj nam uczcić spłatę długu publicznego jako wydarzenie, które daje nam większą siłę jako naród i odzwierciedla blask na naszej Federalnej Unii.”

Andrew Jackson był pierwszym  z prezydentów USA, który tak śmiało wystąpił przeciwko władzy bankierów.  Swoje ambitne plany ograniczenia wpływów finansjery realizował krok po kroku, aż 8 stycznia 1835 r. spłacił ostatni rządowy dług pozbawiając tym samym bankierów ogromnych dochodów z tytułu odsetek.

Był to jedyny przypadek w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy rząd federalny nie był zadłużony, a co więcej dysponował znaczną nadwyżką. Rozwiązał też rozwiązał Second Bank of the United States.

30 stycznia 1835 r. podczas ceremonii pogrzebowej jednego z kongresmanów, bezrobotny malarz Richard Lawrence wymierzył rewolwer w Prezydenta. Tylko dzięki nadzwyczajnemu zbiegowi okoliczności Jackson uszedł z życiem, ponieważ broń Lawrence’a nie wypaliła dwa razy pod rząd.  Lawrence powiedział później, że gdyby Jackson nie żył, „pieniędzy byłoby o wiele więcej”.

Jackson podczas swojej kadencji faworyzował politykę „twardego pieniądza”, opierając walutę krajową na złocie i srebrze. Niestety jego sukces nie trwał długo bo w 1837 roku miała miejsca panika. Nastąpił znów kryzys i to był najgorszy kryzys gospodarczy w historii Ameryki, który trwał przez sześć lat. Dług publiczny zwiększył się dziesięciokrotnie w ciągu pierwszego roku, przychody spadły o ponad połowę.

Jackson próbował realizować wizję założycieli stworzenia narodu wolnego od długów oraz stworzyć scentralizowany system finansów, które daje ludziom większą kontrolę owoców ich pracy. Jednak polityka Jacksona oparta na bankowości zdecentralizowanej zakończona fałszywym boom’em gospodarczym doprowadziła do bolesnej korekty gospodarczej.

Wielu za doprowadzenie do recesji obwiniano Jacksona. Reaktywowano Drugi Banak USA i wrócono do łatwych pożyczek, a tym samym Ameryka dołączyła do reszty krajach świata, które z największym długiem narodowego.

Prezydent Jackson zmarł 8 czerwca 1845 roku Na jego nagrobku wyryto napis „zabiłem banki”.


Literatura:

Donald B. Cole „The Presidency of Andrew Jackson”, University. Press of Kansas, 1993

Arthur M. Schlesinger, Jr. „The Age of Jackson”, 2005

Robert V. Remini, „The Life of Andrew Jackson”, 1988

Stan V. Henkels,  „Andrew Jackson a Drugi Bank Stanów Zjednoczonych”, 1928

Thomas Francis Gordon „The War on the Bank of the United States”, 1968

źródło: WalterCoffey.com – Andrew Jackson and the National Debt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: